Leading Manufacturer of stainless steel air header, ss 304 air header - 8 way, size: 2 inch pipe, stainless steel 316 air header manifold 10 way, air header manifold valve, ss air header and stainless steel 304 air header 12 way from Mumbai.
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| No of valves | 12 WAY |
| Header Type | Dual Header |
| Connection size | 1/2 inch |
| Working Pressure | 10 bar |
| Pressure rating | 10000 psi |
| Outlet Count | 12 Outlet |
| Brand | Techno Valve And Fittings |
| Size | 2'' X 12 WAY |
| Header Size | 2 inch |
| Mounting | Direct mount |
| Material | SS 304/316 |
| Packaging Type | BOX PECKING |
| Capacity(m3/hr) | 120 |
| Machine Type | Manual |
| Color | SILVER |
| Connection Type | Flanged |
| Inlet | BALL VALVE |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Header Type | Dual Header |
| Working Pressure | 16 bar |
| Outlet Count | 8 Outlet |
| Brand | TVF-LOCK |
| Valve Size | 1/4" to 2" |
| Size | 2'' X 8 WAY |
| Header Size | 2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Connection Type | 1/2'' VALVE |
| Packaging Type | BOX PACKAING |
| Capacity(m3/hr) | 20 |
| Machine Type | Manual |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Techno Valve & Fittings |
| Material | material ss 304/316 grade |
| Size | Air Header Manifold 10 WAY 1/2'' Npt F. |
| Outlet | 4 way outlet |
| Product Name | ss air header |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Header Type | Single Header |
| Working Pressure | 16 bar |
| Outlet Count | 12 Outlet |
| Brand | TVF-LOCK |
| Size | 2'' X 12 WAY |
| Header Size | 2 inch |
| Connection Type | Flanged |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity(m3/hr) | 20 |
| Color | Silver |
| Automation Grade | Manual |
| Inlet | 1/2'' NPT |
| Pressure | 3000PSI |
| Usage/Application | Oil & Gas Industry |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Header Type | Dual Header |
| Working Pressure | 25 bar |
| Outlet Count | 10 Outlet |
| Brand | Tvf-lock |
| Size | 2" 3" ( 2,3,4,6,8,12,16,18,20 way ) |
| Material | Ms,Ss304,Ss316,Duplex,monel,inconel |
| Packaging Type | Box |
| .5 mtr to 1.5 mtr | 5 kg to 20 kg |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Brand | TVF- LOCK |
| Material | SS304/316 |
| Size | 2'' X 16 WAY |
| Packaging Type | BOX PACKAGING |
| Capacity(m3/hr) | 20 |
| Machine Type | Manual |
| Color | SILVER |
| Automation Grade | 304/316 |
| Inlet | 1 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| Header Type | Dual Header |
| Working Pressure | 10 bar |
| Outlet Count | 12 Outlet |
| Brand | TECHNO VALVE & FITTINGS |
| Size | 2'' X 12 WAY |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Color | SILVER |
| Pressure | 10000PSI |
| Length | 550 MM |
| Country of Origin | Made in India |
| GRADE | SS 304/316 |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Header Type | Single Header |
| Working Pressure | 25 bar |
| Outlet Count | 12 Outlet |
| Brand | Stainless Steel |
| Header Size | 2 inch |
| Connection Type | Flanged |
| Material | Stainless Steel |
| Machine Type | Manual |
| Color | Silver |
| Automation Grade | Manual |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Ashok Chaudhary (Manager)
Techno Valve And Fittings
Floor-Grd, Plot No 7/11, 2 And 3, Falkland Road Number 3, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India