Providing you the best range of stainless steel female socket, hydraulic fitting and teflon tubing connector with effective & timely delivery.
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 3 inch |
| Type | Ferrule |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection | Welded |
| Brand | Techno Valve And Fittings |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Size/Diameter | 0.25 inch |
| Steel Grade | SS 304 |
| Thread Size | BSP |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Product Type | Long Radius |
| Thread Type | WELD NIPPLE |
| Pressure Rating | 250 bar |
| Hose Size | 1/2 inch |
| Connection Type | Male |
| End Connection Type | Buttweld |
| Country of Origin | Made in India |
| Fitting Type | Elbow |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 6 mm |
| PTFE Type | Filled PTFE |
| Tube Form | Plain Tube |
| Packaging Type | Packet |
| Outer Diameter | 12 mm |
| Working Pressure | 10 bar |
| Temperature Range | −60 to 230°C |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | PTFE And Teflon |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Thread Size | 1/2 inch Empty |
| Connection | Male |
We are engaged in offering a wide range of Techno Valve And Fittings to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
Ashok Chaudhary (Manager)
Techno Valve And Fittings
Floor-Grd, Plot No 7/11, 2 And 3, Falkland Road Number 3, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India