Prominent & Leading Manufacturer from Mumbai, we offer standard threaded thermowell and monel thermowell.
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Well Type | Threaded |
| Thermowell Material | SS316L |
| Insertion Length | 100 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 3/4 inch |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Bore Size | 10 mm |
| Process Connection | ½ in BSP |
| Shank Type | Straight |
| Type | Threaded |
| Finishing | Polished |
₹ 290 / Piece Get Latest Price
| Well Type | Threaded |
| Material | Stainless Steel |
| Thermowell Material | SS316L |
| Insertion Length | 200 mm |
| Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| NPT External Threads | npt |
| Steel grade | 304 |
Minimum order quantity: 50 Piece
Ashok Chaudhary (Manager)
Techno Valve And Fittings
Floor-Grd, Plot No 7/11, 2 And 3, Falkland Road Number 3, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India