Pioneers in the industry, we offer stainless steel pipe fittings, ss double ferrule brach tee, single ferrule compression fitting, stainless steel hydraulic fitting, stainless steel couplings and ss swivel y type fitting from India.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Stub End |
| Size | 2" |
| Steel Grade | SS 304 |
| Material Grade | SS316 |
| End Connection | Butt Weld |
| Schedule | SCH 20 |
| Standard | Sch 40 |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | 1/2'' OD X 1/4'' NPT |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Size | 1/2 inch |
| Connection | 1/2'' X 1/4'' |
| Grade | SS 304/316 |
₹ 210 / Piece Get Latest Price
| Size | 22 mm |
| Material | STAINLESS STEEL |
| End Connection | Tube x Male |
| Working Pressure | 250–350 bar |
| Standard | DIN 2353 |
| Ferrule Type | Single Ferrule |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Thread Size | 1/2'' NPT |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | TECHNO |
₹ 325 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material Grade | SS316L |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | TECHNO |
| MATERIAL | STAINLESS STEEL |
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Coupling Type | Full Coupling |
| Size | 1 Inch |
| Material Grade | SS 304/316 |
| End Connection Type | Threaded |
| Type of Coupling | Full |
| End Connection | Female Threaded |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Schedule | SCH 40 |
| Pressure Rating | 3000 Class |
| Brand | TECHNO |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Connection Type | Compression |
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Thread Standard | BSP |
| Working Pressure | 210 bar |
| Swivel Angle | 90 degree |
| Diameter | 21/2 inch |
| Brand | Supreme |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 225 / Piece Get Latest Price
| Material | SS 304 / SS 316 (as per application requirement) |
| Type | Double Ferrule Compression Fittings |
| Design | Vibration-resistant, high-pressure, leak-free sealing |
| Thread Standards | NPT, BSP, BSPT, UNF, ISO, DIN |
| Connection Size | 1/8" to 2" OD (custom sizes available) |
| Working Pressure | Up to 6000 PSI (varies by size & configuration) |
| Surface Finish | Smooth, corrosion-resistant, and burr-free |
| Installation | Easy to assemble and reassemble without special tools |
Upgrade your fluid and gas control systems with our premium Stainless Steel Instrumentation Tube Fittings, specially engineered for high precision, leak-proof performance, and maximum durability.
Manufactured from high-grade SS 316 / SS 304 stainless steel, these fittings are widely used in oil & gas, petrochemical, power, pharmaceutical, and instrumentation industries. Designed to withstand high pressure and extreme temperatures, they provide a secure and reliable connection in critical applications.
🔧 Key Features:Material: SS 304 / SS 316 (as per application requirement)
Type: Double Ferrule Compression Fittings
Design: Vibration-resistant, high-pressure, leak-free sealing
Thread Standards: NPT, BSP, BSPT, UNF, ISO, DIN
Connection Size: 1/8" to 2" OD (custom sizes available)
Working Pressure: Up to 6000 PSI (varies by size & configuration)
Surface Finish: Smooth, corrosion-resistant, and burr-free
Installation: Easy to assemble and reassemble without special tools
Male Connector, Female Connector
Bulkhead Union, Elbow, Tee
Reducers, Caps, Plugs
Tube to Pipe Adapters
Hydraulic & pneumatic systems
Instrumentation and process control
Chemical injection lines
Gas distribution and fuel lines
Ashok Chaudhary (Manager)
Techno Valve And Fittings
Floor-Grd, Plot No 7/11, 2 And 3, Falkland Road Number 3, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India