Providing you the best range of stainless steel double ferrule fittings valve, stainless steel multi port manifold, two-valve manifolds, instrument, stainless steel 304l instrumentation valves, ss needle valve and 304 stainless steel flanged needle valve with effective & timely delivery.
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Size | 3/8 inch |
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| End Connection | Tube x Tube |
| Service Location | ALL INDIA |
| Country of Origin | Made in India |
| MATERIAL | STAINLESS STEEL |
| BRAND | TECHNO |
| GRADE | SS 304/316 |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Pressure | 6000 psi |
| Media | Fuel |
| End Connection Type | Thared |
| Pressure | 6000 psi |
| Maximum Temperature | 450 C |
| Automation Grade | Duplex,monel, hestalloy |
| Drain | 1/2" |
| I Deal In | New Only |
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Structure Type | Needle Valve |
| Size | 1/2inch ( Diameter) |
| Pressure | 3000 PSI |
| Finishing | Chrome Finished |
| Grade | 316 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 1/4'' M. X F. |
| Country of Origin | Made in India |
| GRADE | SS 304/316 |
| BRAND | TECHNO |
₹ 195 / Piece Get Latest Price
| Port Size | 1/4 inch |
| Pressure Rating | 3000 psi |
| End Connection | Double Ferrule |
| Material | Stainless Steel |
| Valve Size | 1/4 inch |
| Size | 1/4'' |
| Pressure | 6000psi |
| Male to Female | od x od |
| Stainless Steel | 304/316 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Piece
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 inch |
| Valve Type | Gate |
| Material | Stainless Steel |
| Pressure | High Pressure |
| Usage/Application | Water |
| End Connection Type | Flanged |
| Size | 4inch ( Length) |
| Structure Type | Needle |
| Number Of Holes | 2 |
| Media | Air |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Size | up to 1.0 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Media | Fuel |
| Pressure | 6000 psi |
| Automation Grade | Manual |
| Handle Type | T |
| Pneumatic Seat | Otfe |
| Temperature | 150 |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 290 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 2 inch |
| Structure Type | Needle |
| Material | Stainless Steel |
| Media | Water |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | SS Natural, Shot Blast, Zinc Plated |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Pressure | Medium Pressure |
| Structure Type | Ball |
| Country of Origin | Made in India |
| Finishing | Polished |
We are engaged in offering a wide range of Techno Valve And Fittings to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Valve Size | 1 inch |
| Media | Hydraulic Oil |
| Structure Type | Needle |
| Material | Stainless Steel |
| Pressure | High Pressure |
| End Connection Type | Threaded |
Ashok Chaudhary (Manager)
Techno Valve And Fittings
Floor-Grd, Plot No 7/11, 2 And 3, Falkland Road Number 3, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India